WRÓŻBY WIGILIJNE

WRÓŻBY WIGILIJNE

Wigilia Bożego Narodzenia jest kolejnym dniem, kiedy można poszukać odpowiedzi na pytanie co spotka nas w przyszłości lub zapewnić sobie pomyślność na przyszły rok.

Wigilijne sianko

Kawalerowie i panny wyjmują spod obrusa źdźbło siana. Jeśli jest żółte, to znak, że staropanieństwo lub starokawalerstwo ich nie minie. Jeśli jednak jest choćby lekko zielonkawe, to znak, że ożenek będzie niebawem.

Szczekanie psa

Matrymonialny charakter ma też wigilijna wróżba polegająca na nasłuchiwaniu szczekającego psa. Dotyczy ona wyłącznie panien. Z której strony obcy pies zaszczeka, to z tej strony przyjdzie przyszły małżonek. Jeśli jednocześnie zaszczekają dwa psy z różnych stron, to znak, że o względy panny będą konkurować co najmniej dwaj kawalerowie. Najgorszą wróżbą jest brak szczekania, bo to zapowiada staropanieństwo.

Zabezpieczenie na rok przyszły

Wigilia i Boże Narodzenie, to najlepszy czas, aby zapewnić sobie powodzenie w roku przyszłym. Aby tak się stało należy:

1. Wszystko zrobić, aby w wigilię dzieci były grzeczne, bo to zapewni ich posłuszeństwo przez cały następny rok.

2. Zaprosić obcego mężczyznę do swojego domu, bo to zapewnia powodzenie na przyszły rok.

3. Zabrać coś sąsiadowi tak, aby ten tego nie zauważył, bo to zapewnia dostatek (oczywiście chodzi o coś drobnego i nic nie znaczącego, np. kawałek kwiatka, wodę z kranu itp.)

4. W wigilię nie należy prać, a szczególnie wieszać prania, bo schnąca na sznurach odzież powoduje, że problemy roku obecnego przechodzą na rok następny.

5. Aby zapewnić sobie powodzenie finansowe należy we wszystkich pomieszczeniach rzucić na podłogę kilka ździebeł siana.