WRÓŻBY ŚWIĘTOJAŃSKIE

WRÓŻBY ŚWIĘTOJAŃSKIE

Noc Świętojańska zwana inaczej Nocą Kupały, to tradycyjny czas do wszelkiego rodzaju wróżb. Poniżej przedstawiamy wróżby jakie tej nocy należy wykonać.

Rzucanie Wianków

Najbardziej znaną wróżbą świętojańską jest puszczanie wianków na wodę. Panna, która marzy o zamążpójściu powinna upleść wianek z polnych kwiatów i ziół, wzmocnić go trzema gałązkami wierzby i przyozdobić palącą się świeczką. Następnie tak wykonany rekwizyt położyć na rzece. Po drugiej stronie stoją kawalerowie i starają się wyłowić wianki. Jeśli któryś wianek popłynie w dal, wówczas panna nie może liczyć na rychłe zamążpójście. Jeszcze gorzej jest, gdy zgaśnie świeczka. To wróży, że dla dziewczyny nadchodzi zły okres w życiu.

Szczypiorkowa przepowiednia

Matrymonialną wróżbą świętojańską jest wiązanie kokardek na szczypiorku. Każda panna, która chce poznać imię swojego przyszłego męża powinna niewielkimi kolorowymi wstążkami przewiązać źdźbła szczypiorku. Kokardki muszą mieć przypisane imię chłopca. Po ośmiu dniach od nocy Kupały trzeba sprawdzić, który szczypiorek jest najwyższy i odczytać imię napisane na wstążce. Właśnie tak będzie miał na imię jej przyszły mąż.

Cząber na szczęście w małżeństwie

Każda panna, która w noc świętojańską chce się dowiedzieć czy będzie szczęśliwa w małżeństwie, a miłość jaką obdarzy ją mężczyzna będzie dozgonna, powinna wstawić do flakonu dwa krzaczki cząbru i postawić go obok swojego łóżka. Rankiem następnego dnia trzeba sprawdzić jak zioła wyglądają. Jeżeli połączyły się, to wszystko będzie w porządku. Jeśli uschły, to i miłość zwiędnie.

Sposób na powodzenie

Powodzenie u chłopców można zapewnić sobie tańcząc w noc świętojańską wokół ogniska. Trzeba jednak przybrać swoje ubranie w zioła i to nie jakiekolwiek. Potrzebne są: dziurawiec, piołun, czarny bez, łopian, bylica i werbena. Przy okazji można zapewnić sobie również zdrowie i urodę. Wystarczy po skończonym tańcu wrzucić zioła do ognia.