WRÓŻBY ANDRZEJKOWE


WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

WYBIERZ WRÓŻBĘ

LANIE WOSKU I ODCZYTYWANIE SYMBOLI | PODSŁUCHIWANIE | WEŁNIANY POŻAR | KROCZĄCE BUTY | IMIONA NA KARTECZCE | LITERY ZE SZPILEK | SPODECZKI KUBECZKI | KOŚĆ DLA PSA

Lanie wosku i odczytywanie symboli

Najbardziej znaną i popularną wróżbą andrzejkową jest lanie wosku. Wosk z topiącej się świecy kapie na zimną wodę, ale koniecznie musi przelecieć przez ucho klucza. Tracąc temperaturę wosk tężeje i tworzy najróżniejsze kształty. Tak przypadkowo uformowaną figurę wyjmujemy z wody i rzucamy na nią światło. Cień ukazujący się na ścianie przepowiada przyszłość. Nie ma tu konkretnych zasad. To co podpowiada wyobraźnia, to co osobiście ujrzymy jest zapowiedzią tego co czeka nas w przyszłym roku.

Istnieje też inna szkoła odczytywania woskowych przepowiedni. Niektórzy twierdzą, że cień tworzący wygląd:

ptaka - zapowiada osiągniecie sukcesu;

serca - zapowiada miłość;

anioła - zapowiada osiągnięcie szczęścia;

kwiatu - zapowiada wiele smutnych chwil;

psa - zapowiada wierność;

gwiazdy - zapowiada powodzenie we wszelkich dziedzinach życia;

słonia - zapowiada zemstę;

samolotu - zapowiada wielkie życiowe zmiany;

drzewa - zapowiada życiową stagnację;

smoka - zapowiada burzliwy związek nie mający szans na przyszłość;

płomieni - zapowiada, że to co zaplanowaliśmy nie zostanie osiągnięte;

człowieka - kłopoty i jeszcze raz kłopoty.

Wróć na górę strony

Podsłuchiwanie

Wróżba ta polega na podsłuchiwaniu ludzi. W andrzejkowy wieczór należy zbliżyć się do rozmawiających, najlepiej obcych i oczekiwać na słowa "tak" lub "nie". Jeżeli jako pierwsze usłyszymy słowo "tak", wówczas z całą pewnością w przyszłym roku ktoś nas pokocha lub jeśli jesteśmy już kochani, to miłość ta jeszcze bardziej rozkwitnie. Kolejne słowo "tak", wróży ożenek. Gdy jednak usłyszymy "nie", to przez najbliższy rok nikt nas nie pokocha lub stracimy obecną miłość. Podwójne "nie" wróży rozwód.

Wróć na górę strony

Wełniany pożar

Wróżba ta ma dać odpowiedź czy ktoś na kogo zwróciliśmy uwagę również zwróci uwagę na nas. Przygotowujemy dużą blaszaną miednicę. Wkładamy doń dwa lekko splątane zwoje wełny tak, aby były oddalone od siebie na około 3 centymetry, a następnie podpalamy. Wełna pali się w specyficzny sposób i nieco się przemieszcza. Jeżeli płomienie zbliżą dwa zwoje, wówczas rozkwitnie miłość, jeśli oddalą to nie będzie mowy nawet o przyjaźni. Gdy jeden się oddali, a drugi zbliży, wówczas wróży to nieszczęśliwą miłość.

Wróć na górę strony

Kroczące buty

Ta wróżba na andrzejki przeznaczona jest w zasadzie dla panien, choć nic się nie stanie jeśli wszyscy stanu wolnego wezmą w niej udział. Każdy, kto nie ma męża lub żony zdejmuje lewy but. Pierwsza osoba stawia go przy ścianie dokładnie naprzeciwko drzwi, kolejna swój but stawia przed butem poprzednika i tak, aż do chwili, gdy pierwszy but "wyjdzie" z pomieszczenia. Trzeba pamiętać, że nie może dotykać progu. Osoba, której but opuścił pokój już w następnym roku będzie świętowała własny ożenek lub zamążpójście.

Wróć na górę strony

Imiona na karteczce

Imiona wypisane na karteczkach wrzucamy do woreczka. Panny losują imiona chłopców, a kawalerowie dziewcząt. Takie jakie imię zostanie wylosowane, tak na imię będzie miał przyszły życiowy partner lub życiowa partnerka.

Wróć na górę strony

Litery ze szpilek

Do niewielkiego pojemniczka wrzucamy 7 szpilek. Nie więcej, ani nie mniej. Potrząsamy nim i wyrzucamy szpilki na stół. W zależności jakie litery się ułożą wróżą następująco:

A - duże życiowe zmiany.

E - wielka pomyślność.

H - szczęśliwa miłość.

K - świetna passa.

L - nieprzychylność losu.

M - wyjątkowo korzystna propozycja.

N - w swoim życiu obrałeś dobry kierunek.

T - możesz liczyć na przyjaciół.

W - uważaj na fałszywych przyjaciół.

V - zostaniesz wykorzystany.

X - będziesz w trudnej sytuacji, ale spadniesz, jak kot na cztery łapy.

Wróć na górę strony

Spodeczki kubeczki

Przygotowujemy cztery spodeczki lub kubeczki. Pod trzema z nich kładziemy liść, monetę i obrączkę. Ostatni jest pusty. Jedna z osób miesza kolejność spodeczków, tak aby wróżący sobie mógł wylosować jeden z nich. Jeśli wylosuje:

liść - czeka go/ją ślub;

obrączkę - czeka go/ją miłość;

monetę - zdobędzie bogactwo;

nic nie wylosuje - nie będzie miał żadnych życiowych zmian.

Kość dla psa

Wróżba przeznaczona jest wyłącznie dla tych kobiet, które w andrzejki są jeszcze niezamężne. Każda z nich musi mieść kość, na przykład udko kurczaka. Kładą je na podłogę i wpuszczają do pokoju psa. Ta, której kość pies pochwyci w zęby najpewniej już niedługo wyjdzie za mąż lub co najmniej się zaręczy.

Wróć na górę strony